0402 436 477

Dogpro Chinchilla SDT – 21-23 August 2015

Location: Chinchilla Showgrounds Contact Name: Lisa Walsh Contact Phone: 07 4662 972 Pictured: Encourage Class Judge: Michael Walsh Place Handler Dog Name Points Total 1. Narelle Fernance Lockney’s Carletta 78+84 162 2. Cameron Towning Barkers Hector 94+63 157...

Boonah Trial – 7-9 August 2015

Pictured: Competitors at Boonah Trial. Encourage Class Judge: Colin Topp Place Handler Dog Name Points Total 1.eq Jessica Gall Camara Kiara 91 + 97 188 1.eq Ellie Wong Elkana Champ 90 + 98 188 3. Amy Lloyd Cook’s Victa 90 + 93 183 4. Charlie Veneris Cook’s Di 94 + 88...

Qld Supreme Karara – 6-9 June 2015

Location: Karara Recreational Grounds Contact Name: Ian Beard Contact Phone: 0408 700 186 Pictured: Congratulations to Jim O’Connell & Roy Potticary being QWSDA 2015 Representatives.Rep Run Off Handler Dog Name Accrued Points Round 1 Supreme Round 2 Trans...

Cunnamulla Show SDT – 20-22 May 2015

Location: Cunnamulla Showgrounds Contact Name: James Clark Contact Number: 07 4655 4829 Novice Class Judge: Greg Campbell Place Handler Dog Name Points Total 1. Sharon Dungey Wondara Bandit 80+70 150 2. Jim O’Connell Camara Tech 76+71 147 3. Pip Hudson Shaundar...

Charleville Trial – 15-17 May 2015

Location: Charleville Showgrounds Contact Name: Belinda Percival Novice Class Place Handler Dog Name Points Total 1. Peter Mitchel Colleys Cay 86+85 171 2. Rhonda O’Connell Camara Uncle 71+92 163 3. Denise Hawe Camara Angel 81+71 152 4. Jim O’Connell Camara Tech 77+72...

Morven SDT – 12-14 May 2015

Location: Morven Recreation Ground Contact Name: Carl Green / Ian Beard Contact Number: Carl 07 4654 8397 / Ian 0408 700 186 Novice Class Judge: Ian Beard Place Handler Dog Name Points Total 1. Snow Potter Potter Wal 85 x  90 175 2. Wayne Abra Borderlodge Rosie 82  x ...

Longreach Trial – 11-13 May 2015

Location: Longreach Showgrounds Contact Name: Tony Jackson Contact Number: 0428 583 254 Encourage Class Judge: Jack Dwan Place Handler Dog Name Points Total 1. Claire Spry Spry’s Digger 87 87 2. Carl Chapman Meg 83 83 3. Carl Chapman Camara Gemma 77 77 John Forrest...

Barcaldine Trial – 8-10 May 2015

Location: Barcaldine Showgrounds Contact Name: Jim O’Connell Contact Number: 07 4657 1483 David and Genevieve Counsell – Novice Class Judge: Jim O’Connell Place Handler Dog Name Points Total 1. John Crombie Marita Ben 84 + 85 169 2. Geoff Gibson Gibsons Liz 83 +...

Roma Trial – 8-10 May 2015

Location: Roma Showgrounds Contact Name: David Kirkbride Contact Number: 0428 221 390 Coprice Novice Class Place Handler Dog Name Points Points Total 1. Gary Hurtz Hurtzys Panda 82 80 162 2. Colin Topp Huttzys Boof 87 86 173 3. Snow Potter Woonalea Jess 83 83 166 4....

Dalby Show Society Trials – 10-12 April 2015

Location: Dalby Showgrounds Contact Name: Linda Mitchell / Donny Taylor Contact Number: Linda 0438 038 424 / Donny 07 4665 3142 Encourage Class Judge: Damian Bougoure Place Handler Dog Name Points Total 1. Barry Knight Fiesta Jane 89 + 94 183 2. Martin Campbell Potter...

Warwick Shortcourse Trial – 27-29 March 2015

Location: Warwick Showgrounds Contact Name: Jack Dwan Contact Number: 07 4661 4336 27 March 2015 Novice Class Judge: Geoff Gibson Place Worker Dog Name Points Total 1. Jack Dwan Elwanvale Jeannie 89 + 93 182 2. Craig Freestone Molly 94 + 72 166 3. Craig Freestone Old...

Toowoomba Trial – 19-21 March 2015

Location: Toowoomba Showgrounds Contact Name: Joan Thornton Contact Number: 07 4696 4507 Encourage Class Judge: Michael Walsh Place Worker Dog Name Points Total 1. Cameron Towning Barkers Hector 95+97 192 2. Brad Anderson Shaundar Millie 95+96 191 3. Barry Knight...

Inglewood Yard Dog Trial – 14 March 2015

Location: Inglewood Showgrounds Contact Name: Natalie Daniels Contact Number: 0447 223 302 Novice Class Judge: Derek Binstead Place Handler Dog Name Points Points Total 1. Matthew Mitchell Ebony 84 93 177 2. Matthew Mitchell Zuhs 89 84 173 3. Eric Tighe Iris 80 89 169...

Millmerran Trial – 27 February – 1 March 2015

Location: Millmerran Showgrounds Contact Name: Tim Thornton Contact Number: 07 4695 7159 Novice Class Judge: Ian Beard Place Worker Dog Name Points Total 1. Snow Potter Potter Gillie 87+82 169 2.eq Gary Hurtz Hurtzy’s Panda 92+69 161 2.eq Gary Hurtz Hurtzy’s Bull...

Clifton SDT – 13-15 February 2015

Location: Clifton Showgrounds Contact Name: Brendan Bange Contact Number: 07 4697 3102 Encourage Class Judge: Joy Williams Place Worker Dog Name Points Points Total 1. Adam Miller Tighes Storm 84 82 166 2. Adam Miller Noonbarra max 76 89 165 3. Amy Lloyd Cooks Victa...

Karara Trial – 31 October – 2 November 2014

Location: Karara Recreation Ground Contact Name: Lorraine Welsh Contact Phone: 07 4667 4163 Encourage Class Judge: Karl Hinschelwood Place Worker Dog Name Points Total 1. Karen Manton Moriarity Kruger 90 93 183 2. Ellie Wong Old Mill Panda 90 92 182 3.eq Jessica Gall...

Allora Trial – 26-28 September 2014

Location: Allora Showground Contact Name: John Crombie / Judy Allen Contact Phone: 07 4666 6131 / 07 4666 6090 The Blackbrook Open Final Place Handler Dog Name Points Final Total 1. IAN BEARD COOKS TIM 78 82 160 2. IAN BEARD COOKS PETE 87 68 155 3. SNOW POTTER POTTER...

Chinchilla SDT – 29-31 August 2014

Location: Chinchilla Showground Contact Name: Bob Walsh Contact Phone: 07 4662 7972 Encourage Class Judge: Harold Waldron Place Worker Dog Name Points Total 1. Rhonda Bradbery Colykade Zechariah 91 91 Novice Class Judge: David Kirkbride Place Worker Dog Name Points...

Jondaryn Utility SDT – 29-31 August 2014

Location: Jondaryn Woolshed Contact Name: Taryn Binstead Contact Phone: 0409 800 159 Arabanoo Kelpie Stud Encourage Class Place Worker Dog Name Points Total 1. Sarah Mortimer Whites Dixie 91+90 181 2. Lyndall Nichols Caper 77+73 150 3. Sarah Mortimer Culgoa Katie...

Brisbane RNA Trial – 9-15 August 2014

Location: Brisbane Exhibition Showground Contact Name: Pam Abra Contact Phone: 07 5424 1082 Open Class Judge: J Dwan and G Gibson Place Worker Dog Name Points Total 1. Colin Topp Charlies Gypsey 75 + 90 165 2. Penny O’Neill Tippers Cody 73 + 60 133 3. Dave Sharp...

Kalbar Trial – 8-10 August 2014

Location: Kalbar Showground Contact Name: Dale and Sue Formosa Contact Phone: 07 3297 5117 Encourage Class Judge: John Crombie No final held Place Worker Dog Name Points Total 1. Craig Freestone Molly 86 86 2. Michael Dungey Shaundar Hope 79 79 2. Amy Paech Cook’s...

Charleville SDT – 16-18 May 2014

Location: Charleville Showground Contact Name: Belinda Percival Contact Phone: 0427 074 080 Novice Class Judge: Daniel Stephens Place Worker Dog Name Points Total 1. Paul Elliott Princes Mosse 92 + 95 187 2. Snow Potter Potter Gillie 91 + 95 186 3. Roy Potticary...

Thompson River Trial – 14 May 2014

Location: Longreach Showground Contact Name: Jim O’Connell Contact Phone: 07 4657 1483 Thompson River Open Class Judge: John Crombie Place Worker Dog Name Points Total 1. Jim O’Connell Camara Cascade 85 + 92 177 2. Geoff Gibson Gibsons DJ 89 + 84 173 3. Geoff...

Morven Trial – 12-14 May 2014

Location: Morven Recreation Ground Contact Name: Carl Green Contact Phone: 07 4654 8397 Encourage Class Judge: Wayne Abra Place Worker Dog Name Points Total 1.eq Steve Elliott Smoko 40 40 1.eq Sharon Dungey Wondarra Bandit 40 40 Novice Class Judge: Joy Williams Place...

Longreach Trial – 12-14 May 2014

Location: Longreach Showground Contact Name: Tony Jackson Contact Phone: 0428 583 254 Novice Class Judge: Geoff Gibson Place Worker Dog Name Points Total 1. Jim O’Connell Camara Mirka 73 + 70 143 2. Tony Jackson Macs Western 67 + 62 129 3. John Crombie Marita Ben 69 +...

Roma Trial – 9-11 May 2014

Location: Roma Showground Contact Name: David Kirkbride Contact Phone: 0428 221 390 Encourage Class Judge: Joy Williams Place Worker Dog Name Points Total 1.eq Michael Dungey Shaundar Hope 84 84 1.eq Adam Miller Noonbarra Max 84 84 3. Rhonda Bradbery Colykade...

Barcaldine Trial – 8-10 May 2014

Location: Barcaldine Showground Contact Name: Jim O’Connell Contact Phone: 07 4657 1483 Novice Class Judge: Michael Rigby Place Worker Dog Name Points Total 1. Rhonda O’Connell Camara Banner 80 + 85 165 2. Graeme Heath Heaths Sam 82 + 67 149 3. Trevor Percival...

Dalby Show Society Trial – 10-12 April 2014

Location: Dalby Showground Contact Name: Linda Mitchell / Donny Taylor Contact Phone: 07 4665 3894 / 07 4665 3142 Encourage Class Judge: Colin Topp Place Worker Dog Name Points Total 1. Matthew Mitchell Lygajo Suzy 93 + 97 190 2. Matthew Mitchell Brenkris Thor 86 + 95...

Toowoomba SDT – 27-29 March 2014

Location: Toowoomba Showground Contact Name: Joan Thornton Contact Phone: 07 4696 4507 Encourage Class Judge: Joy Williams Place Worker Dog Name Points Points Points Total 1. Mathew Mitchell Lygajo Suzie 92 88 83 263 2. Martin Campbell Potter Jo- Boy 87 93 D 180 3....

Toowoomba Show Utility Trial – 26 March 2014

Location: Toowoomba Showground Contact Name: Taryn Binstead Contact Phone: 0409 800 159 HTM Wilson Novice Trial Judge: Derek Binstead Place Worker Dog Name Points Total 1. Michael Rigby Kassy 92 + 83 175 2. Adam Miller Noonbarra Max 86 + 88 174 3. Matthew Mitchell...

Warwick Trial Short Course – 21-23 March 2014

Location: Warwick Showground Contact Name: Jack Dwan Contact Phone: 07 4661 4336 21 March 2014 Novice Class Judge: Jack Dwan Place Worker Dog Name Points Total 1. GEOFF GIBSON BLACKBROOK BOB 98 + 98 196 2. GEOFF GIBSON BLACKBROOK PHOEBE 97 + 98 195 3. GEOFF GIBSON...

Inglewood Show Yard Dog Trial – 15 March 2014

Location: Inglewood Showgrounds Contact Name: Natalie Daniels Contact Phone: 07 4667 4198 Novice Trial Judge: Karl Hinschelwood Placing Competitor Dog Round 1 Round 2 Total 1. Eric Tighe Sydney 95 96 191 2. Eric Tighe Iris 94 97 191 3. Taryn Binstead Dags 93 94 187...

Stanthorpe Trial – 31 January – 2 February 2014

Location: Stanthorpe Show Contact Name: Gary and Debbie Hurtz Contact Phone: 07 4686 1129 Encourage Class Judge: Joy Williams Place Worker Dog Name Points Total 1. Penny O’Neill Tipper’s Kimberley 93 2. Ken Sykes Haig Joshua 79 3. Rhonda Bradbery Colykade Zecheriah 72...